Zimą wentylacja wymaga od użytkowników należytej troski, ponieważ niskie temperatury i pozamykane okna mogą utrudniać wymianę powietrza. Efektem mogą być np. nadmiar wilgoci, większe zanieczyszczenie powietrza, zaduch w pomieszczeniach czy podwyższone rachunki za ogrzewanie. Jak zadbać o wentylację w sezonie zimowym? Co powinno zaniepokoić i kiedy zgłosić się do specjalistów? Sprawdź!
Jak zadbać o poprawną wentylację zimą?
O systemy wentylacyjne warto dbać cały rok – dzięki temu zawsze możemy spodziewać się przepływu świeżego powietrza w pomieszczeniach, jak również unikamy nadmiernej wilgoci, nieprzyjemnych zapachów czy zanieczyszczeń. Istnieje jednak kilka działań, które szczególnie zimą mogą okazać się bardzo pomocne w utrzymaniu wentylacji w dobrej kondycji.
- Nie zamykaj zupełnie nawiewników w oknach. Odpowiadają one za dostarczanie do wnętrza świeżego powietrza, bez nadmiernego wychładzania pomieszczenia. Całkowite zamknięcie nawiewników może prowadzić do duszności i wilgoci.
- Wietrz pomieszczenia. Gdy jest zimno na zewnątrz, nie otwieraj uchylnie okien na długi czas (powoduje to uciekanie ciepła). Zamiast tego wietrz krótko, ale intensywnie – np. gdy idziesz do pobliskiego sklepu, otwórz okna i balkon na kilka minut.
- Kontroluj wilgotność powietrza (zimą powinien on wynosić od 40% do 60%). Skuteczne są np. uruchamianie okapu podczas gotowania, włączanie wentylatora w łazience podczas kąpieli, korzystaj z suszarki elektrycznej do suszenia odzieży lub uchylaj okna, gdy suszysz na tradycyjnej suszarce.
- Regularnie czyść kratki wentylacyjne, aby zapewnić swobodny przepływ powietrza. Zadbaj o to, by kanały wentylacyjne były drożne, a filtry czyste.
- Nawet jeśli zimą odczuwasz chłód w pobliżu kratek wentylacyjnych, nie zasłaniaj ich, ponieważ może to prowadzić do problemów z wilgocią i jakością powietrza.
Na co zwrócić uwagę?
Dbanie o wentylację zimą to nie tylko kwestia komfortu, ale także zdrowia i bezpieczeństwa domowników. Systematyczna wymiana powietrza, kontrola wilgotności i właściwa konserwacja instalacji pozwolą uniknąć problemów związanych z pleśnią, nasileniem się alergii, unoszeniem nieprzyjemnych zapachów czy nadmiernymi stratami ciepła. Nie ignoruj objawów niesprawnej wentylacji – zaparowane szyby, zaduch, gorsze samopoczucie – wszystkie te symptomy mogą świadczyć o tym, że wentylacja nie działa prawidłowo.
Kto może pomóc?
W usprawnieniu działania wentylacji zimą mogą pomóc różni specjaliści, którzy zajmują się instalacją, serwisowaniem i diagnostyką systemów wentylacyjnych. Eksperci po zapoznaniu się ze specyfiką danego systemu, wykonają diagnostykę jego działania, a gdy zaistnieje taka potrzeba, przeprowadzą również prace konserwacyjne czy wykonają skrupulatne czyszczenie przewodów wentylacyjnych oraz innych elementów.
Nie mniej istotna jest też regulacja nawiewników i wywiewników w celu optymalizacji przepływu powietrza, wymiana filtrów, naprawa urządzeń (gdy tego wymagają). Czasem może zdarzyć się, że eksperci zasugerują modyfikacje istniejącego systemu wentylacyjnego, aby zwiększyć jego wydajność.
Specjalistów do czyszczenia wentylacji warto poszukać w swoim regionie. Zasięgnij opinii i rekomendacji na temat przedsiębiorstwa, z którego usług chcesz skorzystać. Interesuje Cię czyszczenie wentylacji w Poznaniu i okolicy? Sprawdź ofertę ekspertów z firmy Brawent na stronie: https://brawent.pl/czyszczenie-wentylacji-poznan/.