Przeziębienie, a właściwie choroba przeziębieniowa prawdopodobnie jest najczęstszą jednostką chorobową na świecie. Każdego roku zapadają na nie miliony Polaków. Co jest za nie odpowiedzialne? Jak się przed nim chronić? Jak go leczyć? Odpowiedź na te i wiele innych pytań znajdziesz właśnie w tym artykule. Zapraszamy do lektury.
Przeziębienie – podstawowe informacje co do przyczyny.
Czynnik sprawczy.
Przeziębienie wywołane jest przez wirusy, a dokładniej mówiąc ponad dwieście ich rodzajów. Najczęściej, bo aż w połowie przypadków są to jednak rynowirusy.
Rezerwuar i droga przenoszenia.
Rezerwuarem wirusa są chorzy ludzie. To właśnie od nich zarażamy się przeziębieniem. Dochodzi do tego drogą kropelkową, stąd tak ważne jest unikanie chorych osób, zasłanianie ust i nosa podczas kichania oraz częste mycie rąk.
Okres wylęgania się oraz okres, kiedy zarażamy.
Okres wylęgania się przeziębienia wynosi 1 do 2 dni (jest to okres od momentu zakażenia, do wystąpienia u nas pierwszych objawów). Zarażamy natomiast już od pierwszego dnia, do nawet 2 tygodni od ustąpienia objawów.
Przeziębienie – objawy.
Przeziębienie może być przechodzone różnie przez różnych ludzi. Jedni będą, jedynie trochę gorzej się czuli, podczas gdy inni będą musieli leżeć kilka dni w łóżku. Co jednak składa się na pełnoobjawowe przeziębienie?
- Złe samopoczucie, bóle głowy, bóle stawów oraz mięśni.
- Gorączka oraz dreszcze (zazwyczaj nie jest ona wysoka).
- Katar – inaczej nieżyt nosa. Początkowo treść wodnista, stopniowo przechodząca w ropną.
- Ból gardła oraz uczucie drapania w nim.
- Zapalenie spojówek – gdy zakażenie zostało wywołane przez adenowirusy.
Co ważne choroba ustępuje samoistnie, nawet bez wdrożenia jakiegokolwiek leczenia. Najczęściej dzieje się tak po około 7 do 10 dni trwania infekcji, przy czym największe nasilenie objawów przypada na pierwsze 3 dni choroby.
Przeziębienie – leczenie.
Przeziębienie w zasadzie nie wymaga żadnego leczenia. Jeśli jednak zdecydujemy się je zastosować, infekcja będzie prawdopodobnie trwała nieco krócej, a i my będziemy czuć się bardziej komfortowo.
- Preparaty jeżówki – skracają czas utrzymywanie się objawów o około 1,5 dnia.
- Tabletki do ssana z cynkiem – skracają czas utrzymywania się objawów o około 1 dzień.
- Leki zmniejszające przekrwienie błony śluzowej nosa (zmniejszające katara).
- W przypadku bólu gardła – tabletki do ssania.
- W przypadku gorączki – paracetamol w tabletkach lub w postaci syropu dla dzieci.
Abstrahując jednak od stosowania jakikolwiek medykamentów, najważniejszym w leczeniu przeziębienia są odpowiednie nawadnianie się (najlepiej ciepłym napojami) oraz odpoczynek w łóżku. W środowisku medycznym bowiem istnieje powiedzenia, że przeziębienie leczone trwa tyle, co to nieleczone.