Wybór odpowiednich śrub ma niebagatelne znaczenie w kontekście stabilności konkretnych konstrukcji czy pracy maszyn itd. Tej kwestii pod żadnym pozorem nie wolno traktować po macoszemu. Najlepiej decydować się na elementy, które spełniają najważniejsze normy. Jaka jest ich charakterystyka? Co określają takie standardy? Jak wygląda konwersja pomiędzy poszczególnymi normami, z których korzystają Polacy i nie tylko?
Czym charakteryzują się poszczególne normy?
ISO/Din/PN – o co tutaj dokładnie chodzi? Na pewno wiele osób zadaje sobie to pytanie, jeśli pierwszy raz ma styczność z tymi literami. Rozpocznijmy od najbardziej uniwersalnych norm, czyli ISO. Warto wiedzieć, że Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna zrzesza aż 162 państwa. W tym gronie znajduje się również Polska. Należy zaznaczyć, że – jak sama nazwa wskazuje – te standardy są honorowane w wielu krajach rozsianych po całym świecie. Zdecydowanie mniejszy zasięg – bo tylko krajowy – mają Polskie Normy (ISO). Odpowiada za nie Polski Komitet Normalizacyjny (PKN). Na terenie naszego kraju stosowane są również normy DIN zatwierdzane przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny (Deutsches Institut für Normung).
Jakie cechy spełniają takie śruby?
Warto zaznaczyć, że śruby powinny spełniać określone parametry – adekwatne do konkretnego zastosowania. Elementów tego typu jest bez liku. Najlepiej decydować się na produkty, które charakteryzują się odpowiednią jakością. Każda z wyżej wymienionych norm określa rozmaite parametry, które są niezbędne, aby na przykład konstrukcja była solidna czy maszyna działała na odpowiednich obrotach. Czego można się dowiedzieć? Między innymi każdy ma szansę zdobyć informacje na temat klasy produktów tego typu, które dotyczą wytrzymałości na rozciąganie czy stosunku granicy plastyczności do wytrzymałości na rozciąganie itp. Ważny jest także materiał, z którego powstała konkretna śruba. Została ona wykonana przy użyciu stali nierdzewnej? To bardzo dobrze. Wszystko dlatego, że takie elementy są między innymi odporne na korozję, łatwe do obróbki czy cechujące się żarowytrzymałością itd. Na podstawie oznaczeń można również zdobyć wiedzę na temat sposobu zabezpieczenia elementów przed korozją. W tym celu stosowany jest między innymi cynk galwaniczny czy termodyfuzyjny.
Konwersja pomiędzy normami – co warto o niej wiedzieć?
Konwersja pomiędzy normami tylko z pozoru wygląda na czynność trudną do zrealizowania. Jak to jednak przebiega w praktyce? Chcecie zamówić śruby o konkretnej wytrzymałości na rozciąganie, wykonane ze stali nierdzewnej, które są zabezpieczone przed korozją poprzez zastosowanie cynku galwanicznego? Znacie już Polskie Normy elementów tego typu? Kłopot jednak jest taki, że za granicą nikt nic o nich nie wie? Tabela konwersji norm ułatwia poznanie oznaczeń odnoszących się na przykład do norm ISO stanowionych przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną. Z tabel korzystają jednak nie tylko Klienci indywidualni, ale też firmy zamawiające na szeroką skalę konkretne śruby.
Artykuł powstał przy współpracy z ekspertami Stalmut – hurtownią zaopatrującą przedsiębiorstwa w śruby, nakrętki, podkładki i inne elementy złączne (https://stalmut.pl)