Piękna i naturalna opalenizna to marzenie niejednej kobiety, jednak przed procesem opalania należy skórę bardzo dobrze przygotować do tego procesu, najlepiej już na kilka tygodni przed planowanym urlopem. Po zimie nasza uroda nie prezentuje się zbyt dobrze, a skóra jest nadmiernie przesuszona i niemal sina, dlatego też należy o nią w odpowiedni sposób zadbać. W jaki zatem sposób należy przygotować skórę do opalania?
Pielęgnacja
Skóra po zimie jest zazwyczaj przesuszona, dlatego też należy ją w pierwszej kolejności dogłębnie nawilżyć. W tym celu warto sięgnąć przede wszystkim po masła do ciała, które mają bardzo bogatą konsystencję, a także po naturalne oleje roślinne, które nie tylko pomagają nawilżyć i natłuścić skórę, ale również tworzą na jej powierzchni specjalny film, ochraniający ją przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Nawilżające kosmetyki należy stosować przynajmniej dwa razy dziennie, jednak porankiem lepiej postawić na coś lżejszego, co bardzo szybko się wchłonie i nie pozostawi po sobie tłustego śladu. Raz w tygodniu na najbardziej przesuszone partie ciała (np. łokcie i stopy) warto nałożyć nieco grubszą warstwę kosmetyku, owijając ciało folią na około 15 minut. Przynajmniej dwa razy w tygodniu warto również wykonać bardzo dokładny peeling całego ciała, dzięki czemu z powierzchni skóry zostają usunięte martwe komórki naskórka, ułatwiając tym samym przenikanie przez skórę substancji aktywnych znajdujących się w kosmetykach.
Odpowiednia dieta
Przed opalaniem warto włączyć do codziennego menu produkty bogate w beta-karoten, który nieco przyspieszy proces opalania, a także nada skórze ładnego kolorytu. Największe ilości beta-karotenu znajdują się przede wszystkim w marchewce, jednak można go również znaleźć w dyni, jarmużu, morelach, brzoskwiniach, śliwkach, szpinaku oraz w szczypiorku. Jeśli jednak na sklepowych półkach ciężko znaleźć wspomniane produkty, to można wówczas sięgnąć po suplementy diety zawierające w swoim składzie beta-karoten, które dostępne w każdej aptece bez recepty. Niezwykle ważne jest to, aby każdego dnia wypijać co najmniej 1,5 litra niegazowanej wody mineralnej, która pomoże nawilżyć skórę od wewnątrz, ułatwiając tym samym proces powstawania na skórze przepięknej opalenizny.
Ochrona przeciwsłoneczna
Promienie słoneczne mają bardzo negatywny wpływ na skórę, ponieważ mogą doprowadzić do jej poparzenia, nadmiernego przesuszenia, a także do rozwoju czerniaka, czyli bardzo niebezpiecznego nowotworu skóry, dlatego też należy zaopatrzyć się w dobry krem przeciwsłoneczny. Wybierając jednak odpowiedni krem z filtrem przeciwsłonecznym, należy pamiętać o tym, iż im jaśniejsza karnacja i włosy, tym wyższy faktor kosmetyku należy wybrać.