Kiedy dopadnie Cię ból ucha, nie zawsze masz pod ręką apteczne środki. Warto wtedy znać kilka domowych sposobów, które pozwolą nam przetrwać. Sprawdzone przez nasze babcie, ludowe metody przyniosą ulgę w oczekiwaniu na wizytę u lekarza – sprawdź, czy je znasz.
Nic nie zastąpi porady lekarza
Na początku musimy uświadomić sobie jedno – domowe sposoby nie pomogą nam usunąć przyczyny problemu. Aby poradzić sobie z infekcją i bólem uszu konieczne będzie udanie się do lekarza laryngologa, który udzieli nam profesjonalnej pomocy. To absolutna podstawa. Wszystkie „babcine metody” mogą jedynie pomóc nam w walce z łagodzeniem uciążliwych objawów, nigdy jednak nie będą w stanie zastąpić profesjonalnej farmakoterapii.
Olejki roślinne pomogą uśmierzyć ból
Popularnym sposobem jest zastosowanie olejku herbacianego. Znany ze swoich właściwości antybakteryjnych i przeciwgrzybiczych może przynieść ulgę w dolegliwościach bólowych, a to dzięki dużej zawartości substancji zwanych terpenami. Podobnie odkażająco będzie działała również woda utleniona, czy ocet jabłkowy. Ten ostatni ma działanie zakwaszające – zmiana pH środowiska może zahamować rozwój bakterii i wspomóc naturalne mechanizmy obronne organizmu.
Zadbaj o ciepłe i suche uszy!
W infekcjach ucha najważniejsze jest, żeby zadbać o ciepło – stąd poleca się unikanie przeciągów i osłonięcie narządu przed chłodem. Jeżeli wybierasz się na wizytę do lekarza, koniecznie weź ze sobą czapkę! Ta rada brzmi banalnie, jednak wystarczy nawet kilka chwil spędzonych wśród zimnych podmuchów wiatru, aby nasz stan się pogorszył. Ważne jest również, aby po kąpieli czy innym kontakcie z wodą, dokładnie osuszyć uszy – wilgotne środowisko sprzyja bowiem rozwojowi bakterii, a jeżeli dodatkowo owieje nas zimne powietrze – wychłodzenie będzie jeszcze bardziej dotkliwe.
Leki dostępne bez recepty – pomogą na chwilę
Z leków dostępnych bez recepty, ulgę powinny przynieść nam również preparaty dostępne w aptekach bez recepty. Spytaj farmaceutę o przeciwzapalny spray do uszu – produkty te są zazwyczaj stworzone na bazie olejków, które rozpuszczą zalegającą w kanałach słuchowych wydzielinę i pomogą uśmierzyć ból. Stosowany regularnie może znacznie poprawić nasz komfort w trakcie leczenia bądź oczekiwania na wizytę u specjalisty.
Idź po profesjonalną pomoc!
Kiedy musimy zmierzyć się z bólem uszu, w pierwszym odruchu możemy sięgnąć również po tradycyjne leki przeciwzapalne i przeciwbólowe takie jak ibuprofen czy paracetamol. To dobre metody na to, aby szybko pozbyć się dyskomfortu. Jednak w kryzysowych sytuacjach nie warto diagnozować się i leczyć na własną rękę – wizyta u lekarza pierwszego kontaktu bądź laryngologa to absolutna podstawa, jeżeli chcesz się ustrzec przed groźnymi w skutkach powikłaniami!