Endometrioza staje się powszechną chorobą wśród kobiet w wieku rozrodczym. Zgodnie z danymi już co 10 kobieta na świecie choruje na endometriozę. Wykrywana jest ona zazwyczaj w chwili, gdy okazuje się, że kobieta ma problemy z płodnością. Na pierwszy rzut oka nie widać żadnych zmian, natomiast ciągły i silny ból w okolicy narządów rodnych może świadczyć o tej chorobie.
Czym jest endometrioza?
Jest to schorzenie, które dotyczy bardzo dużej ilości kobiet. Może wynikać z licznych zmian hormonalnych, ale i również może być dziedziczna. Wiele kobiet chorujących na endometriozę przyznaje, że w rodzinie były kobiety, które również na nią chorowały.
Endometrioza polega na odkładaniu się komórek endometrium poza macicą. Zazwyczaj pojawia się w okolicach narządów płodnych, jak otrzewna, jama brzuszna, jelito grube, pęcherz czy odbytnica. U kobiet, u których zdiagnozowana jest endometrioza występuje nasilający się ból w szczególności w trakcie miesiączki. Kobieta taka jest właściwie wykluczona z jakiegokolwiek życia towarzyskiego ze względu na przeszywający ją ból.
Jak leczyć endometriozę?
Endometrioza jest bardzo ciężką chorobą do leczenia. Wynika ona przede wszystkim z leczenia zapobiegawczego oraz minimalizowaniu niebezpiecznych skutków choroby. Leczenie uzależnione jest również od stadium choroby w którym kobieta się znajduje. Główną kwestią w leczeniu jest farmakoterapia, gdzie stosowane są leki przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz hormonalne. Stosowanie hormonów ma za zadanie zatrzymanie miesiączki, dzięki czemu ograniczony zostaje wzrost komórek endometrium.
Jeżeli jednak enodmetrioza jest w zaawansowanym stadium lub farmakoterapia nie działa należy wykonać operację. Operacja ta wykonywana jest w sposób laparoskopowy. W zależności od tego czy kobieta planuje mieć dziecko, omija się jajniki oraz narządy rodne. Natomiast jeżeli nie to zazwyczaj usuwane są jajniki, a również czasem macica.
Endometrioza badania katowice – jak je znaleźć.
Wiele gabinetów zarówno prywatnych, jak i publicznych w Katowicach oraz okolicach oferuje leczenie oraz badania związane z endometriozą. Jeżeli chodzi o badania, pacjentka kierowana jest zazwyczaj najpierw na badania USG oraz badania krwi, aby określić poziom hormonów. W trakcie leczenia to lekarze decydują czy wystarczy farmakoterapia, czy należy wykonać operację.