Fotowoltaika rozwija się bardzo szybko. Coraz częściej można zobaczyć panele fotowoltaiczne w różnych miejscach. Często są to dachy, ale coraz więcej jest paneli umieszczanych na ziemi. Wtedy są niezbędne solidne konstrukcje naziemne pod panele fotowoltaiczne.
Dlaczego warto montować fotowoltaikę na gruncie?
Do niedawna panele fotowoltaiczne były zwykle montowane na dachach. Teraz coraz częściej można spotkać konstrukcje fotowoltaiczne, które umieszczone są bezpośrednio na gruncie. Takie rozwiązanie wybierają zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby prywatne. Fotowoltaika umieszczona na gruncie ma sporo zalet. Zdecydowanie łatwiej ją utrzymać i serwisować. Łatwy dostęp sprawia, że czyszczenie i konserwacja są dużo prostsze niż takie czynności przy konstrukcjach na dachu. W razie potrzeby i możliwości terenowych można powiększać liczbę paneli.
Jakie cechy powinny mieć konstrukcje naziemne pod panele?
Bardzo starannie trzeba wybierać konstrukcje naziemne pod panele fotowoltaiczne. Pod uwagę należy wziąć m.in. łatwość montażu i jego bezpieczeństwo. Warto zwrócić uwagę, czy prowadzenie kabli będzie proste. Bardzo ważny jest także materiał konstrukcji. Wybierając wśród różnych propozycji, najlepiej skupić się na wyrobach, które są dobrze zabezpieczone antykorozyjnie. Bardzo dobre są konstrukcje ocynkowane z dodatkową powłoką antykorozyjną. Najlepiej wybierać konstrukcje, które mają odpowiednie certyfikaty i atesty. Wtedy jest pewność, że są one bezpieczne. Należy też zwrócić uwagę, na jaki czas producent udziela gwarancji na swoje wyroby.
Jak wybrać miejsce pod panele?
Miejsce pod panele fotowoltaiczne trzeba starannie wybrać. Przede wszystkim nie może być ono zacienione. Warto też zastanowić się, czy w przyszłości nie pojawi się cień, np. czy sąsiedzi nie posadzą wysokich drzew. Najlepiej poradzić się specjalisty, który ma odpowiednią wiedzę na ten temat.Pod naziemne panele świetnie nadają się różnego rodzaju nieużytki czy miejsca, których nie można wykorzystać w inny sposób. Postawienie tam paneli sprawi, że takie miejsca będą dobrze wykorzystane, a przy okazji będzie produkowany ekologiczna energia elektryczna.