Prawidłowa dieta redukcyjna powoduje spadek 0,5 kg tygodniowo. Taka stopniowa utrata będzie przede wszystkim bezpieczna dla organizmu. Jest też większa szansa na utrzymanie osiągniętej wagi. Najczęstszym problemem po zakończeniu diety jest właśnie efekt jo-jo. Nikt nie chce nawrotu zbędnych kilogramów. Dobrze rozpisana dieta będzie zdrowa, smaczna i przyjemna.
Zasady skutecznej diety
Żadna dieta bez względu na rodzaj nie pozwala na stosowanie przekąsek między posiłkami. Jest to zabronione ponieważ zaburza cały rytm. Są diety o minimalnej ilości posiłków, ale też takie, które mają ich aż 5. Dieta niskokaloryczna opiera się na spożywaniu 4-5 posiłków. Są to niskokaloryczne posiłki, bogate we wszystkie potrzebne makroskładniki.
Prawidłowo rozpisana dieta zazwyczaj opiera się na preferencjach pacjenta oraz na jego wynikach morfologicznych. Niedobór witamin pogłębia wiele schorzeń dlatego warto wykonywać badania przed rozpoczęciem jakiejkolwiek diety redukcyjnej.
Kaloryczność posiłków w diecie
Obniżenie kaloryczności posiłków pozwala zredukować masę ciała. Dieta niskokaloryczna oparta jest na posiłkach pełnowartościowych lecz skomponowanych w małych porcjach. Zazwyczaj jest to jadłospis dzienny o 1000, 1250 lub 1500 kcal. Osoby uprawiające sport mogą mieć większą kaloryczność w ciągu doby.
Sport w połączeniu z dietą przynosi najlepsze efekty. Do tego duża zawartość białka i błonnika w diecie zmniejsza uczucie głodu. Przy uprawianiu sportu łatwiej utrzymać wymarzoną wagę. Łatwiej o smukłą sylwetkę i jędrne ciało.
Metabolizm a dieta
Zbyt mała ilość spożywanych w ciągu dnia kalorii spowalnia nasz metabolizm. Redukcja masy ciała będzie szybsza, niż przy innych dietach, lecz może się to odbić na ogólnym samopoczuciu organizmu. Do tego szybciej można nabawić się efektu jo-jo. Utrzymanie efektów diety jest bardzo trudne. Znacznie łatwiejsza jest zmiana nawyków żywieniowych nie tylko podczas diety, ale również po jej zakończeniu.
Niektórzy dietetycy zdecydowanie polecają spożywanie 4/5 posiłków w ciągu dnia w celu pobudzenia do pracy metabolizmu. W tym pomoże ruch lub uprawianie sportu. Po 40 roku życia trudniej o prawidłową pracę jelit dlatego można wspomagać się zalecanymi prebiotykami.