Gorzej być nie mogło… Tak często myślą sobie osoby, które zdecydowały się na kiepskiej jakości śruby. Po pewnym czasie przekonują się, że nie była to dobra decyzja. Popełniły błąd i teraz tego żałują. Eksperci rekomendują wybór śrub ze stali nierdzewnej Dlaczego? Jakie cechy mają takie elementy łączące lub regulujące? Co jeszcze jest produkowane ze stali nierdzewnej?
Dlaczego takie elementy są chętnie wybierane?
Klucz do sukcesu tak naprawdę tkwi w zastosowanym materiale. Stal nierdzewna to grupa stopów stali charakteryzująca się obniżoną zawartością węgla (maksymalnie 1,2%) oraz odpowiednią zawartością chromu (minimum 10,5%). O czym jeszcze warto wiedzieć? Chrom wchodzi w reakcję z tlenem. Powstaje warstwa tlenku chromu, która jest cienka, niewidoczna i bardzo trwała (szczególnie w aspekcie korozji, co jest bardzo ważne). Jakie jeszcze cechy mają elementy wykonane ze stali nierdzewnej? Jest to żarowytrzymałość, stylowy wygląd, prostota w obróbce lub czyszczeniu. Dla wielu osób bardzo ważne jest to, że produkty tego typu podlegają również recyklingowi. Na uwagę zasługuje też korzystny stosunek – uwzględniając wytrzymałość do wagi. Ta cecha jest stosowana w wielu branżach. Jaka jest paleta zastosowania? Śruby ze stali nierdzewnej są wykorzystywane w motoryzacji, budownictwie, przemyśle itp. Są używane do produkcji sprzętu AGD, czy tworzenia aparatury chemicznej. Odporność na korozję sprawia, że są też wykorzystywane w takich konstrukcjach, jak namioty magazynowe, pawilony przeznaczone do handlu, metalowe balustrady itd.
Zapoznaj się z aktualną ofertą Stalmut – nitonakrętki (https://stalmut.pl/oferta/nity-nitonakretki/)
Często kupowane są nie tylko śruby
Trzeba podkreślić, że ze stali nierdzewnej A2 i A4 produkowane są nie tylko śruby, jak niektórym może wydawać się na samym początku. Fachowcy wykonują także podkładki, nity zrywalne, wkręty, pręty gwintowane itp. To jednak nie wszystko. Coraz częściej wykorzystywane są także nakrętki – także wykonane przy użyciu właśnie tego materiału. Gdzie mogą być zastosowane? Warto to wyjaśnić na przykładzie. Nakrętki sześciokątne – posiadające oznaczenia DIN 934/ISO 4032/PN 82144 – mają metryczny, drobnozwojny rodzaj gwintu. Ich klasy wytrzymałości mechanicznej to 5/8/10/12. Elementy tego typu mogą posiadać powłokę antykorozyjną – w postaci ocynku płatkowego, ogniowego lub galwanicznego. Stosuje się je w przemyśle, budownictwie… Nakrętki sześciokątne DIN 934/ISO 4032/PN 82144 są również używane przy budowie rozmaitych konstrukcji stalowych, w czasie budowy maszyn, a także w branży automotive.