Skaleczenie, oparzenie czy inna rana wymaga zastosowania opatrunku. W wielu przypadkach niezbędne są kompresy jałowe. Jakie są ich rodzaje? Gdzie jeszcze mają zastosowanie?
Kompres jałowy – co to jest?
Kompresy jałowe to wyroby medyczne, które wykorzystywane są przede wszystkim do zabezpieczania różnego rodzaju ran. Kompresy są wyjaławiane podczas specjalnego procesu, który przeprowadza się w autoklawach. Materiał, z którego wykonany jest kompres zostaje w autoklawie wysterylizowany przy pomocy gorącej pary wodnej w warunkach podwyższonego ciśnienia. Dzięki sterylizacji kompresy są zupełnie jałowe, czyli pozbawione wszelkich drobnoustrojów, także tych w formie przetrwalnikowej i wegetatywnej. To pozwala je bezpiecznie stosować, bez obawy, że rana zostanie zainfekowana zarazkami.
Rodzaje kompresów jałowych
Wyróżnia się kompresy gazowe i włókninowe. Pierwsze są wykonane z gazy bawełniane. Gaza jest bielona bez użycia preparatów chlorowych, więc jest bardzo bezpieczna chemicznie i nie powoduje alergii u pacjentów. Kompresy włóknikowe robi się z celulozy lub specjalnej włókniny kompresowej. To specjalna mieszanka wiskozy i poliestru, która ma niezwykle silne właściwości chłonne. Dodatkową zaletą tego materiału jest to, że praktycznie nie przywiera on do rany.Kompresy produkowane są w różnych wielkościach, np. 5×5 cm, czy 10×10 cm. Różnią się także ilością warstw. Najczęściej spotyka się kompresy ośmio- lub dwunastowarstwowe. Kompresy z gazy mają brzegi składane do środka, aby uniknąć wyciągania luźnych nitek.
Gdzie przydają się kompresy jałowe?
Kompresy jałowe są wykorzystywane przede wszystkim w placówkach medycznych. Niezbędne do zaopatrzenia różnych ran, doskonale sprawdzają się jako opatrunki, zabezpieczające ranę przed dostaniem się do niej szkodliwych drobnoustrojów. Są też stosowane podczas wszelkich zabiegów chirurgicznych. Ale jałowe kompresy przydają się także w domu. Drobne skaleczenia czy oparzenia najlepiej zabezpieczyć właśnie takim sterylnym opatrunkiem. Jałowy gazik jest najlepszy do pielęgnacji noworodkowego kikuta pępowiny czy przemywania oczu niemowląt.Sterylne kompresy stosowane są także w gabinetach kosmetycznych przy niektórych zabiegach kosmetycznych czy do aplikacji specjalistycznych kremów czy innych preparatów.
Więcej informacji znajdziesz na stronie kompresy jałowe.