Nasturcja – wygląd, zalety prozdrowotne, zastosowanie w kuchni

herbavis - herba (15) .jpg

W wielu ogródkach wśród rozmaitych kwiatów uwagę przyciąga nasturcja. Roślina ta imponuje jednak nie tylko swym barwnym wyglądem, ale również innymi walorami. Ciekawostką jest także fakt, że popularna u nas nasturcja to kwiat jadalny.

Nasturcja – kwiat o pięknym wyglądzie

Wśród wszystkich dostępnych w Polsce odmian nasturcji najbardziej powszechna stała się nasturcja większa. Dla pasjonatów ogrodnictwa to roślina, która jest cenna ze względu na charakterystyczny, miły dla oka wygląd, stanowiący nie lada dekorację rabatek. Walor estetyczny dotyczy przede wszystkim intensywnie żółtych i pomarańczowych kwiatów. Nasturcja posiada również pędy, a jej łodyga może osiągać długość w granicach aż pięciu metrów. Liście rośliny mają okrągły kształt i przybierają odcień ciemnej zieleni. Ciekawy wygląd i świeże, nasycone kolory sprawiają, że nasturcja jadalna staje się ozdobą nie tylko ogrodów, ale również talerzy.

Zalety nasturcji

Jako największy atut rośliny wymienić trzeba jednak nie tylko jej estetyczny i efektowny wygląd, ale przede wszystkim to, jakie korzyści daje człowiekowi w zakresie zdrowia. W przypadku kwiatów takich jak Nasturcja właściwości lecznicze stanowią kluczową zaletę. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że roślina bogata jest w niezwykle cenne i ważne dla naszego organizmu składniki. Zawiera m.in. flawonoidy, kwasy tłuszczowe, witaminę C, siarkę, fosfor, luteinę i beta-karoten. Dzięki temu pomaga podczas przeziębienia, eliminuje wirusy, bakterie i grzyby. Nasturcja stosowana jest do gojenia i oczyszczania ran oraz leczenia chorób skórnych, jak liszaje, trądzik, łuszczyca. Wzmacnia też układ krwionośny i pokarmowy, wspomaga terapię schorzeń nerek, cukrzycy, chorób onkologicznych. Właściwości nasturcji wpływają również na poprawę kondycji włosów.

Nasturcja jadalna w kuchni

Nasturcja to jadalny kwiat, który nie tylko stanowi ozdobę potraw, ale również urozmaica jej smak i aromat. Do spożycia przeznaczone są wszystkie naziemne elementy, czyli liście, owoce i łodyga. W sieci sporo jest przepisów na różnorodne dania z nasturcją. Są to m.in. sałatki, zupy, twarogi oraz sosy, marynaty i pasty do np. potraw makaronowych, mięs, ryb czy kanapek. Nasturcja to oczywiście również znany składnik napojów. Można ją zastosować do przyrządzenia naturalnych naparów, herbat, nalewek i soków.